Počet výsledků: 12

Otevřít filtraci

Terciární prevence zahrnuje opatření po již proběhlé atace choroby (infarkt myokardu, cévní mozková příhoda, komplikace diabetu). Jedná se například o rehabilitační režim k udržování funkční zdatnosti a soběstačnosti u pacienta po cévní mozkové příhodě nebo komplexní péče o pacienta s diabetickou nohou. Viz také prevence, primární prevence, sekundární prevence, kvartérní prevence.

Terciární syfilis neboli třetí stadium syfilis se rozvíjí pouze u části pacientů, kteří se nakazili bakterií Treponema pallidum. Vyznačuje se tím, že po různě dlouhé latentní periodě (obvykle desítky let) se rozvinou komplikace původního akutního zánětu, který probíhal v prvním a druhém stadiu syfilis. V tomto stadiu je onemocnění označováno jako pozdní syfilis (lat. syphilis tarda). Zrychlení vývoje a zhoršení prognózy můžeme očekávat při významném oslabení organismu; u neléčených HIV pozitivních pacientů se terciární syfilis může objevit již dva roky po infekci. Ohrožující příznaky třetího stadia syfilis postihují aortu (aneurysma), věnčité tepny (infarkt myokardu), mozek (progresivní paralýza – psychiatrické i neurologické obtíže) a míchu (tabes dorsalis – neurologické obtíže). Předpokládá se, že progresivní paralýza se vyvine u 5 % neléčených pacientů, tabes dorsalis u 3 % neléčených pacientů. Viz také syfilis, primární syfilis, sekundární syfilis.

Pod pojmem prevence se rozumí opatření, která mají předcházet nějakému nežádoucímu jevu, například nemoci. Odvozené přídavné jméno je preventivní. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz prevence, preventivní apod.

Kvartérní prevencí praktičtí lékaři rozumí prevenci zbytečného vyšetřování a nadměrného léčení, které mohou ohrozit bezpečí pacienta a zbytečně vyčerpat zdroje na léčbu potřebných pacientů. Jedná se zejména o identifikaci zbytných invazivních vyšetření a terapeutických metod, a naopak doporučení eticky přijatelných postupů. Nadměrná diagnostika a léčba přináší vedlejší účinky. Zbytečné označení osoby závažnou nemocí má psychologický dopad. Svou rolí průvodce bezpečného pohybu pacienta ve zdravotním systému je praktický lékař nenahraditelný. Viz také prevence, primární prevence, sekundární prevence, terciární prevence.

Primární prevence je souhrn opatření na podporu zdraví a předcházení nemocí. Praktický lékař v primární prevenci poskytuje informace nutné k pochopení smyslu primární prevence, motivuje ke zdravému způsobu života, pomáhá překonávat překážky související se změnou životního stylu a podporuje vytváření plánů na zavedení změn. Intervence lékaře jsou zaměřeny na ovlivnění rizikových faktorů nádorových onemocnění a srdečně-cévních onemocnění, zejména kouření, škodlivého pití alkoholu, nedostatku pohybu a nezdravé výživy. Součástí primární prevence je očkování proti infekčním onemocněním. Viz také prevence, sekundární prevence, terciární prevence, kvartérní prevence.

Sekundární prevence znamená včasný záchyt a ovlivňování již vzniklého onemocnění. Včasný záchyt např. nádorových onemocnění ovlivňuje perspektivu nemocných jak z hlediska dožití, tak kvality života. Příkladem jsou screeningové programy: rakoviny prsu, děložního čípku nebo rakoviny tlustého střeva a konečníku. Včasný záchyt aterosklerotických změn umožní intervence proti existujícím rizikovým faktorům a zabránění rozvoje onemocnění nebo jeho komplikací, jako jsou infarkt myokardu či cévní mozková příhoda. Viz také prevence, primární prevence, terciární prevence, kvartérní prevence.

Onkologická prevence je soubor opatření, jejichž cílem je snížení rizika vzniku nádorového onemocnění. To může zahrnovat dodržování zásad zdravého životního stylu, vyhýbání se karcinogenům, případně podstoupení očkování, které může předejít vzniku některých zhoubných nádorů (např. očkování proti HPV). Viz také onkologie, prevence.

Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí neboli CDC (zkratka pochází z anglického názvu Centers for Disease Control and Prevention) je federální agentura USA, která se zabývá veřejným zdravím na celonárodní úrovni. Jako hlavní úkol si CDC vytyčila ochranu veřejného zdraví a bezpečnosti, a to kontrolou a prevencí nemocí, úrazů a postižení jak na úrovni USA, tak na mezinárodní úrovni. Na úrovni USA se CDC soustředí na infekční onemocnění, patogeny přenášené potravou, bezpečnost a ochranu zdraví při práci, podporu zdraví, prevenci úrazů a vzdělávací aktivity, jejichž účelem je zlepšovat zdravotní stav amerických občanů. CDC rovněž provádí některé výzkumné aktivity a poskytuje informace o neinfekčních onemocněních, jako je např. obezita či diabetes mellitus. Viz také prevence, Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Specifická prevence v souvislosti s nějakým infekčním onemocněním je takové preventivní opatření, které brání infekci tímto konkrétním onemocněním. Specifickou prevencí infekčních onemocnění bývá většinou očkování. Viz také infekce, prevence, nespecifická prevence.

Nespecifická prevence v souvislosti s nějakým infekčním onemocněním je takové preventivní opatření, které brání infekci nejen tímto konkrétním onemocněním, ale případně i infekci některými dalšími patogeny. Příklady: Nákaze virovou hepatitidou A – ale také břišním tyfem, cholerou apod. – lze předcházet vysokým standardem osobní hygieny, zdravotní výchovou, zásobováním nezávadnou pitnou vodou a potravinami apod. Nákaze SARS-CoV-2 – ale také mnoha dalším akutním respiračním infekcím – lze předcházet nošením roušky či respirátoru, dodržováním bezpečné vzdálenosti od osob, o kterých nevíme, zda jsou nakaženy apod. Viz také nespecifický, prevence, infekce, specifická prevence.

Zobrazeno 1 až 10 z 12

Počet výsledků